Aktivity

  22.09.2017

Praktický seminář pro trenéry II. a III. třídy na Nechranicí

Hlavní kouč: Jakub Kozelský- reprezentační trenér belgického olympijského týmu

Hlavní přednášející: Marian Jelínek- mentální kouč Jaroslava Jágra, Karolíny Plíškové a nově Milana Koláčka

Přednášející: Jakub Kozelský, Marian Jelínek, Michael Maier, Michal Smolař, David Křížek, Jan Sedláček, Josef Čermák

 

 

Program praktické části:

  1. Praktická ukázka první pomoci - Jan Sedláček
  2. Skupina Laseristů min. 3, max 10,  všichni v jedné třídě, tj. 4,7, nebo Radial, nebo Standard. Můžou asi být i dvě skupiny např. 4 Radiály, 4 Standardy…
  3. 3-4 čluny, podle počtu účastníků, tak aby se cca po 2-3 lidech dostali na člun a měli možnost střídat, pokud bude více účastníků.
  4. Každé skupince se zadá úkol, co se má odtrénovat  (objezdy bóje, start, technika na stoupačku/ zadní vítr), a pak si připraví krátký rozbor vč. videa, na cca 15-20min. Tam se rozebere, jak se s tím vypořádali, zda  natáčeli ze správného úhlu, co vědí o technice atd.
  5. Účastníci by měli mít  kameru, případně bude zapůjčena - dnes stačí i lepší mobil, tablet, ideálně ve vodě odolnějším provedení, dá se   použít i  iPad ve vodotěsném obalu.

 

Program teoretické části:

  1. Psychologie závodníka, mentální koučing - Marian  Jelínek
  2. Vedení tréninků vrcholového sportovce - Michal Smolař
  3. Olympijská kampaň, financování, výběr a spolupráce s trenérem, logistika - Jakub Kozelský
  4. Nové trendy v jachtingu a mediální presentace závodníka - David Křížek
  5. Technické zajištění: 3 až 10  plachetnic třídy Laser, 4 motorové čluny pro účastníky, 1 člun pro kameramana, projektor, tabule s klip charty.

Počet účastníků: 16. Po úspěšném absolvování přednášek  a praktické části, 6 účastníků obnovilo trenérské licence II. a III. třídy a 10 nových účastníků získalo trenérskou licenci III. třídy. 

 

Reference:

Praktický seminář pro trenéry, Nechranice

            Od 22. do 24. září se uskutečnil na Nechranicích praktický seminář pro trenéry 2. a 3. třídy. Celý víkend spolu s organizátorem Zdeňkem Sünderhaufem vedl Jakub Kozelský, což bylo pro kvalitu semináře nepochybně zásadní. Z mého pohledu by se těžko hledal někdo lépe kvalifikovaný, kdo by mohl předávat své znalosti, a to i vzhledem k tomu, že praktická část semináře se odehrávala při tréninku Laserů.

            Velkou část semináře jsme strávili ve skupinkách na člunech, kde jsme se snažili uvést do praxe různá cvičení pro nácvik vybraných manévrů. Zároveň jsme se snažili natáčet video ze správných úhlů a stát s člunem vždy v té nejvýhodnější pozici tak, abychom měli co nejlepší výhled a zároveň abychom nikomu nepřekáželi. Z mého pohledu byly tyto postřehy velmi přínosné, protože ačkoliv se zdá, že jde o detaily, často mohou výrazně ovlivnit kvalitu následného videorozboru a samozřejmě i toho, co sám trenér na vodě vůbec postřehne a co může sledovat. Následně vždy probíhal rozbor, kde každá skupina trenérů vždy prezentovala materiál, který se jí podařilo natočit, a snažila se s jeho pomocí analyzovat průběh tréninku.

            Za velmi dobře zvolené považuji i přednášející, kteří v průběhu víkendu představili témata jak přímo z jachtingu, tak i z dalších příbuzných oborů. Za nejpovedenější a hlavně nejpřínosnější považuji osobně dvě přednášky, a to mentální koučink a psychologie sportovce od Mariana Jelínka a první pomoc od Jana Sedláčka. První pomoc je extrémně důležitá a myslím, že každý z nás si jí velmi rád zopakuje a rozšíří obzory a to pokud možno co nejčastěji. Přednáška byla vedená velmi zábavně a nešlo o žádné suché odříkávání faktů. Pro příště bych si přála, aby bylo právě první pomoci věnováno víc času a to klidně i na úkor času stráveného na vodě. Tak by bylo možné opravdu diskutovat o různých modelových situacích detailně a každý by si mohl vyzkoušet masáž srdce a další potřebné věci.

            Stejně tak by z mého pohledu bylo skvělé věnovat víc času právě výše zmíněnému tématu mentálního koučingu, třeba i formou diskuze mezi zúčastněnými trenéry, protože si myslím, že komunikace s případnými svěřenci nebo schopnost motivace jsou mnohdy důležitější než čistý čas strávený tréninkem na vodě nebo v posilovně. Zároveň si myslím, že v tom téměř všichni máme velké rezervy, protože to není "tradiční" součást trenérských kurzů a člověk může být sice dobrý jachtař, ale to neznamená, že je i dobrý učitel. Přednáška byla opravdu poutavá a řekla bych, že spoustu z nás si uvědomila, že psychiku opravdu nelze brát jen tak na lehkou váhu.

            Myslím, že nehledě na konkrétní program (který byl ale zvolený velmi dobře!), je opravdu třeba vzdělávat trenéry takhle prakticky, u vody, formou diskuze a předáváním vlastních zkušeností. Je jasné, že trenérem se člověk nestane během dvou nebo tří dní. Po víkendu na Nechranicích jsme ale, myslím si všichni, odjížděli s nápady na nové tréninkové metody, s motivací vyzkoušet něco nového a dál se učit být lepšími trenéry. Alespoň já určitě ano, a za to mockrát děkuju všem organizátorům i přednášejícím.

 

Klára Valdhanzová ČYK

ŠTÍTKY ČLÁNKU:

Proběhlo