Vzdělávání

  25.02.2020   Jiří Denk

Přednáška - Dobrodružství v Antarktidě na plachetnici Altego

Dobrodružství v Antarktidě na plachetnici Altego II

Promítání o jedinečné a rekordní plavbě severozápadní cestou Grónsko, Kanada, Aljaška, 3500Nm aneb z Antarktidy do Antarktidy za rol a půl. Poutavé povídání o cestování Jiřího, Petry a pětileté Haničky Denkových o tom, jak první česká loď v historii proplula v srpnu 2019 Northwest Passage.

 

 JIŘÍ DENK – mořeplavec a cestovatel

  • Lektor cestovatelských přednášek a workshopů pro žáky základních a studenty středních i vysokých škol
  • Se svým programem KOLUMBUS inspiruje děti v mateřských školách

Je autorem knih:

„S Altegem na plavbě kolem světa“

„Příběhy mořeplavců – Češi a Slováci, kteří obepluli svět“

 

Se svojí lodí Altego Jiří Denk během let 2007-2010 obeplul celý svět, a ta se tak stala 7. českou lodí, které se to v historii naší země podařilo. Pro plavbu si vybral nejnáročnější možnou trasu kolem Mysu Dobré Naděje a Mysu Horn, kterou před ním propluly jen 2 české plachetnice. Byl 2. českou plachetnicí, jejíž posádka vystoupila na Mys Horn (celkově nyní již 3krát). Mys Horn je pro mořeplavce stejně náročným symbolem, jako je Mount Everest pro horolezce...

 

Je kapitánem 1. české plachetnice, která doplula na Antarktidu a zpět (a potom se do Antarktidy ještě 3krát vrátil), jako 1. česká loď doplul i na Jižní Georgii. Od r. 2010 pluje se svou manželkou Petrou a od r. 2014 plují společně se svou 5letou dcerkou Haničkou. Hanička Denková je pravděpodobně nejmladší člověk na světě, který vystoupil na Mys Horn z plachetnice, doplul na plachetnici na Antarktidu a zpět, a doplul na zcela odloučené, nehostinné souostroví Jižní Georgie. Hanička má upluto více než 20.000 Nm, což je 2/3 trasy plavby kolem světa a společně procestovali 35 zemí. V r. 2019 zdolali jako 1. česká loď v historii, 1. loď světa v r. 2019 a 291. loď v celé historii od r. 1906 (první byl Amundsen a ve statistice jsou zahrnuty i ledoborce a velké motorové výzkumné lodě) velmi náročnou arktickou Severozápadní cestu (Grónsko-Kanada-Aljaška).

 

Kromě toho Jiří a Petra autem cestovali Napříč rovníkovou Afrikou (8.500 km - Tanzanie, Uganda, Rwanda, Kongo (Zaire), Středoafrická republika, Kamerun). Byla to jejich nejdobrodružnější cesta. Tuto extrémně náročnou trasu projeli s největší pravděpodobností jako první Češi. Při své cestě se setkali s gorilami horskými, slony, lvy, nosorožci, hrochy, buvoly, gazelami a další zvířenou… a hlavně s naprosto nepřístupnými oblastmi.

Celkem Jiří Denk procestoval 93 zemí světa.

Jeho životní i cestovatelské příběhy jsou konkrétními příklady pro sílu životní vize, schopnosti překonávat překážky v pracovním i osobním životě, zdolávání krizových situací (např. při přepadení piráty), vytrvalosti a schopnosti se rozhodovat… Spolu s manželkou Petrou a dcerou Haničkou jsou svým cestováním do nehostinných krajin příkladem překonávání hranic možného v cestování dospělých i v cestování s dětmi. Tím se jim daří inspirovat. i ostatní

 

Akce proběhne v posluchárnách Přírodovědecké fakulty UK, Hlavova 8, Praha 2, vždy od 18.30 hod. Dle naplnění počtu účastníků se vždy vybere velikost učebny.

Cena za přednášku 150 Kč/ osobu.

Majitelé závodní a trenérské licence ČSJ, studenti a zaměstnanci UK mají přednášku zdarma.

Nezapomeňte napsat číslo licece do kolonky POZNÁMKA.

V průběhu akce budou pořizovány fotografie, zvukové a obrazové záznamy, které budou zveřejněny prostřednictvím organizátora a partnerů za účelem jejich prezentace. 
Organizátoři ani partneři nenesou odpovědnost za případné další zpracování výše uvedených zveřejněných osobních údajů. 
Svou účastí dáváte najevo, že souhlasíte s případných zachycením své podoby během akce a následným zveřejněním těchto snímků.

ŠTÍTKY ČLÁNKU:

Proběhlo