Volnočasový jachting

  08.03.2019   Pavel Kamenský

Bic techno, windsurfing - technika jízdy

Windsurfing je v podstatě spojovací článek surfingu a jachtingu. Na rozdíl od plachetnice je ale stěžeň plachty připevněn k plováku pomocí ohebného kloubu, což umožňuje jezdci téměř libovolnou manipulaci s oplachtěním, a tím i řízení směru plavby ve výtlačné jízdě. Při vyšších rychlostech se plovák dostává do skluzu a je jej možné řídit pouhým nakláněním podobně jako na skateboardu. Přestože historie windsurfingu nesahá příliš daleko do minulosti, již se stal olympijským sportem a rozvinul se do obrovského množství podob.

V následujících krátkých pěti videích, které jsou se souhlasem RYA přeložené do češtiny, se dozvíte o jednotlivých úkonech, které je při windsurfingu potřeba zvládnout.
 

Rozjíždění
Důležitá dovednost, která je nezbytná k dobrému odstartování a taktické výhodě nad ostatními. V tomto videu je popsáno, co vše je nutné dodržovat, abychom se správně a co nejrychleji rozjeli.

 

Zastavení 
Zastavení je také velmi důležité, a to zejména na startovní čáře. Co musíte udělat s plachtou, rukama a jaký mít postoj, abyste dokázali zastavit.

 

Ostře proti větru
V tomto videu se dozvíte, jak surf co nejlépe udržet proti větru, kam koukat a co dělat pro to, abyste měli plachtu co nejlépe natrimovanou a jaký správně zaujmout postoj.

 

Halza
Pohled, práce nohou, rovnováha a trim jsou důležitými aspekty, na které je nutné se zaměřit při halze. Ve videu se dozvíte, jak správně úkon udělat.

 

Réčko
V posledním videu se opět dozvíte jak správně udělat obrat – tentokrát réčko.

ŠTÍTKY ČLÁNKU:

Technika jízdy