1. část
První část se věnuje strategii, která nám pomáhá se rozhodovat, kudy pojedeme, abychom závod dokončili na co nejlepším místě. Potřebujeme k tomu znát reliéf krajiny, předpověď počasí pro danou oblast, pravidla jachtingu a také mít správně připravenou loď a posádku. Všechny tyto jednotlivé body si podrobněji proberete.
Mít správně připravenou loď a posádku je základ. Potřebujeme k tomu spolehlivou techniku, fyzickou zdatnost jednotlivých členů posádky, mít správnou hmotnost lodě a posádky, správně zvládat techniku manévrů, mít správně nastavené trimovací body a důležité je také sbírat zkušenosti od soupeřů a vzdělávat se v dané oblasti a sledovat novinky.
Co se týče předpovědi počasí a reliéfu krajiny, ukážete si aplikace a programy, které vám pomůžou ke zvolení správné strategie. Asi nejznámější a nejpoužívanější aplikací mezi jachtaři je Windy, proto si právě v této aplikaci ukážete, jak s ní pracovat a co v ní hledat. Není to jen o větru, ale můžete zde sledovat i oblačnost, druhy mraků, vítr kolem mraků, proudy a jiné. Vše je vysvětleno na příkladech na různých místech a také na příkladě situace na startu, který může být ovlivněn břehem, proudem, dnem a jinými faktory.
Neméně důležitá pro naplnění strategie je i znalost pravidel. V přednášce dostanete tip na volně dostupnou interaktivní aplikaci, kde jsou ukázky jednotlivých situací na vodě a vy se na tom pravidla můžete učit. Také je ukázán volně stažitelný plánek, kde jsou znázorněny situace, na startovní čáře a jak se při nich používají jednotlivá pravidla.
2. část
Druhá část přednášky je věnována taktice, která nám pomáhá naplňovat strategii. Potřebuji k tomu znám fyzikální zákony, opět pravidla jachtingu, techniku jízdy a geometrii.
K fyzikálním zákonům si řeknete, jaké zákony platí mezi loděmi, jaká by měla být rychlost a stoupavost lodě – jaký je ideální cíl a jak ho dosáhnout. Na příkladu startu si ukážete, jak zjistit, která strana je výhodnější vůči větru a bójce a co je dobré si při startu zjistit – kontrola výhodné strany, referenční bod, tranzit a elektronické pomůcky, které se dají použít.
Dále se dozvíte o třech zlatých pravidlech pro nejlepší výsledek a zapadnutí strategie a taktiky do sebe a jaké jsou výjimky ze zlatých pravidel aneb kdy je lepší je porušit. Tyto pravidla a výjimky jsou podrobněji popsané.
K úspěšné taktice je také nutné dobře zvládat kurzy po větru. Ukážete si oblast, ve které je vhodné se držet, jak je vhodné nastavit plachty a jakým kurzem jet. S jízdou po větru souvisí i závětrná bóje neboli brána. Řeknete si, která bóje je výhodnější a jak to poznáte při stabilním větru a jakou bóji vybrat, když vaše rozhodování může být ovlivněno změnou směru větru, proudy, břehem a silou větru.
ŠTÍTKY ČLÁNKU:
Taktika a strategie