Okruhový jachting

  10.10.2019   Petr Kořan

Fireball - technika jízdy

Jedná se o lodní třídu, kde čeští jachtaři získali své nejvýznamnější výsledky jako je např. 2. místo na MS nebo ME. Posádka se skládá z kormidelníka a kosatníka. Ideální váha posádky je 140 – 150 kg. Na Fireballu lze začít od 17 let věku. Je to ideální lodní třída pro dvouposádkové sportovní závodění v ČR s dostatečně širokou flotilu v zahraničí. V Evropě se Fireball jezdí nejvíce v Anglii, dále pak ve Francii, Švýcarsku, Itálii, Irsku, Holandsku, Belgii, Německu, Slovinsku. Mimoevropskou nejsilnější flotilou jsou Australané.

  • Délka: 4,93 m
  • Šířka: 1,37 m
  • Stěžeň: 6,80 m
  • Posádka: 2 osoby
  • Hl. plachta: 11,43 m2
  • Kosatka: 3,30 m2
  • Spinakr: 13,01 m2

Start
Ukázky startů z pohledu od bojky i od závodní komise. Komentované dobré i špatné starty.

Jízda na stoupačku
Technická práce s lodí na stoupačku. Práce s kormidlem, hlavní plachtou a kosatkou. Jaký má mít správný postoj při vyvažování a jak přelézat při obratu. Na konci videa je série perfektně provedených obratů.

První bojka – vytažení spinakeru
Na videu uvidíte jak špatné, tak dobré ukázky vytažení spinakeru a komentáře, co mohla udělat posádka lépe nebo co naopak udělala dobře. Jsou zde popsány kroky, které je udělat před vytažením spinakeru.

Jízda se spinakerem
V tomto videu se dozvíte, jak správně sjíždět vlny a pumpovat plachty, jak vést loď se spinakerem, jak a kde má posádka sedět a vyvažovat, co dělat při halze.

Druhá bojka – halza se spinakerem
Krátké ukázky příjezdu fireballů ke druhé bojce a halza se spinakerem. Co dělat, když máte dostatek času a co je lepší udělat, když přijíždíte k bojce ve skrumáži. 

Třetí bojka – stažení spinakeru
V tomto videu uvidíte ukázky správného stažení spinakeru na třetí bojce.

Cvaknutí
Co dělat pro to, abyste se necvakli a jak správně postupovat, když už se jednou převrátíte. Ukázky, kdy se loď převrátila na bok i na eskymo.

ŠTÍTKY ČLÁNKU:

Technika jízdy