Okruhový jachting

  02.05.2018   Petr Kořan

Cadet - TECHNIKA JÍZDY

Dvouposádková juniorská lodní třída Cadet byla vyprojektována v Anglii Jackem Holtem v roce 1946. Cadet je dlouhý 3,22 m a váží okolo 54 kg. Posádka obsluhuje 3 plachty - hlavní plachtu a kosatku, a na boční a zadní kurz se ještě přidá spinakr. Na Cadetu můžete začít jezdit již v 7 letech a skončit musíte nejpozději v 17 letech. Za sezónu se konají závody regionálního poháru Čech, a pohár České republiky, podle jehož výsledků se rozhodne, které lodě se v létě zúčastní Mistrovství světa.

  • Délka: 3,22 m
  • Šířka: 1,37 m
  • Stěžeň: 5,22 m
  • Posádka: 2 osoby
  • Plocha plachet: 5,65 m2
  • Hmotnost: 54kg

 
Úvod
Cadet je dvouposádková mládežnická třída určená pro závodníky do 17 let. Nejlepší je, když se v posádce sejde starší kormidelník a mladší kosatník. Pokud je kosatník velmi drobný, promítne se to do techniky manévrů a vedení spinakru, kdy zpravidla drobný kosatník ne vždy spinakr udrží a kormidelník tomu musí uzpůsobit jízdu.

 

Start, stoupačka, obraty
V následujících třech videích jsou ukázky popsány ukázky startů a manévrů jednotlivých lodí - která loď odstartovala dobře a která naopak špatně, kde na lodi sedět a co dělat při stoupačce a jak správně dělat obraty.

 

Vytažení spinakru, Spinaker, halzy, Stažení spinakeru
V dalších třech videích jsou opět ukázky ze závodů, kdy posádky tahají spinakry. Jsou zde popsány situace, kdy posádky spinakr vytáhly v pořádku a naopak. Dále jsou zde ukázky obratů a stažení spinakru. Také jsou popsány tipy, čemu se vyvarovat.

 

Převrácení lodě
Situace při převrácení lodě – popsáno, co mají členové posádky dělat a jak se zachovat.

ŠTÍTKY ČLÁNKU:

Technika jízdy