Vzdělávání

  08.03.2018   Milan Hájek

RS 700 - technika jízdy

Plachetnice RS 700 je aktivní skiffovou lodní třídou v České republice a je to nejrychlejší jednoposádková jednotrupá plachetnice u nás. Je konstruována tak, aby byla uživatelsky přívětivá. Loď má hlavní plachtu, genaker a trapéz.
 

  • Délka: 4.68m 
  • Šířka: 1.92-2.33m
  • Hmotnost trupu: 56kg 
  • Celková hmotnost: 79kg 
  • Plocha hlavní plachty: 12.8sqm
  • Plocha genakru: 16sqm
  • Délka stěžně: 7,35m 

V následujících pěti videích jsou zobrazeny a popsány jednotlivé fáze rozjížďky.
 

Start
Jako u všech jiných lodních tříd i zde je start jedním z klíčových momentů rozjížďky. Ve videu jsou ukázány ukázky startů a tří věcí, na které je třeba se soustředit – výběr místa startu, přibližování ke startovní čáře a samotná akcelerace.

 
 

Stoupačka, obraty
Stoupačka na sedmistovce je relativně snadná. Důležité je držet loď v rovině a snažit se jí držet v rovině. Ve videu je vysvětleno, jak pracovat s hlavní plachtou a se svým tělem, kde stát a jak vyvažovat. Dále jsou zde popsány obraty při různých silách větru.

 

První bójka, vytažení genakeru
Jak postupovat při dojezdu na první bojku a jak vytáhnout genaker. Opět jsou zde popsány situace při různých silách větru, kde má závodník stát a co je při jízdě na zadní vítr důležité.

 

Halza a stažení genakeru
Jedním z nejkritičtějších momentů při jízdě na RS 700 je právě halza, je třeba ji trénovat ve všech podmínkách. Do halzy je nutné mít rychlost a dělat jí rozhodně a plynule. Je zde vysvětlen přesný postup před halzou a stažením genakeru.

 

Souhrn celého kola
V posledním videu jsou shrnuté všechny poznatky z předchozích videí a je popsáno, co v jednotlivých situacích dělat. Kde a jak stát a jak si poradit se všemi úkony.

ŠTÍTKY ČLÁNKU:

Technika jízdy