Aktivity

  24.03.2022   Petr Ondráček

Bezpečně na moři s Colregem a elektronikou

Colreg představuje „bibli“ každého, kdo na moře vyplouvá a bere do rukou kormidlo bez ohledu na to, zda je kapitánem nebo posádkou. Pozornost je věnována i novinkám, které mohou pomoci k zabránění nebo úspěšnému řešení nouzových a tísňových situací při plavbě na moři.

Tato přednáška se zabývá především dokumentem COLREG, jak se používá, jaký je jeho účel, jakou má strukturu a obsah. Dozvíte se o vztahu COLREG vs. elektronické prostředky. V dnešní době používáme spoustu elektroniky a ta nás při plavbě může podporovat nebo naopak přinést různá nebezpečí. Tyto klady a rizika, které elektronika přináší zde Petr také vyjmenovává. Jaká elektronika nám pomůže k naplnění pravidel COLREG, popis jednotlivých přístrojů a informace, jak nám mohou pomoci. Dále si řeknete, jaká jsou pravidla pro plavbu a manévrování, plavbu lodi v podmínkách snížené viditelnosti a jaké jsou nouzové signály a praktická doporučení pro plavbu na plachetnici.
 
Část přednášky se věnuje popisu jednotlivých pravidel COLREG. Konkrétně popisuje pravidla použití, odpovědnosti, aplikace, pozorování, systémů rozdělené plavby, plavby lodi v podmínkách snížené viditelnosti a nouzové signály. 
 
Poslední část přednášky se věnuje záchraně na moři v rámci GMDSS a radiovému vysílači EPIRB. Jaké jsou základní parametry EPIRB, jaké jsou novinky a trendy a jaké jsou administrativní kroky při registraci.
 

 

ŠTÍTKY ČLÁNKU:

BezpečnostLodě a výbava