Přednáška by se dala rozdělit na několik bloků, kterými jsou historie windsurfingu, foil, druhy foilů a jeho vývoj, windsurfing v Čechách, historie windsurfingu na OH a v neposlední řadě nově vznikající třída X-15 Class. Vše je proloženo zajímavými videi o počátcích foilu a videi ze závodů.
Nejprve se dozvíte něco málo o historii windsurfingu a jeho podobách, kdy se začínalo u neskluzového windsurfingu, po něm si získal větší oblíbenost funboard neboli jízda ve skluzu a v posledních letech se závodí převážně na foilu.
V oblasti nezávodního windsurfingu převažuje stále klasická podoba a přechod na foil se zatím nekoná. Je na to potřeba kompletně jiné vybavení a je to jiný styl i pro jiné somatotypy lidí. Naopak v závodním windsurfingu už se setkáme téměř jenom s foilem – IQ foil, PWA slalom open, freestyle a wave. V přednášce se dozvíte, jak tyto disciplíny vypadají, jaké je na ně potřeba vybavení a proč lidé rádi volí tyto varianty.
Dále je přednáška věnována foilu – jaké jsou druhy, jak jednotlivé druhy fungují a v čem je rozdíl. Také se dozvíte, jak pochopit a zvládnout foil a proč je Wing Foil velmi oblíbený i mezi jachtaři.
Další část přednášky se zabývá reprezentačním družstvem v ČR a jednotlivými úspěchy v roce 2023. Už teď víme, že máme velmi nadějné závodníky a dobře nastavený systém do budoucna na Olympiády v roce 2024 a 2028.
Předposlední blok se zaměřuje na historii windsurfingu na OH, na jakých windsurfech se závodilo, jaký byl rozdíl od předchozích let a také vám Patrik řekne pár vlastních zkušeností a porovnání dvou Olympiád v Barceloně 1992 a Atlantě 1996, kdy byl sám účastníkem. Také se dozvíte, na čem se bude závodit na příštích Olympiádách, jak vybavení vypadá, jaké můžou být podoby rozjížděk a tratí a jak se závody hodnotí.
Poslední část přednášky je věnována nově vznikající třídě pro juniory X-15 Class, která by mohla posunout Wingfoil směrem k Olympiádě.
ŠTÍTKY ČLÁNKU:
Zajímavosti