Aktivity

  24.03.2022   Libor Hošek

Weather routing pro veřejnost, pro závodní týmy

Část 1
V první části se dozvíte základní informace o weather routingu neboli plánování trasy podle počasí. Jak se co nejrychleji dopravit z bodu A do bodu B, jaké informace k plánování potřebujeme a jak ideálně počasí využít, aby trasa byla bezproblémová a co nejrychlejší. 
Asi nejznámější aplikací pro jachtaře je Windy. Libor vám ukáže, jak ji používat, jaké jsou tam druhy předpovědí, která z nich je nejpřesnější a kterou nejraději používá on. Také vám ukáže, jaké jsou její rozšířené funkce a kde je najdete. Zajímavá pro vás může být ukázka naplánování trasy přímo v aplikaci, kdy dostaneme přehlednou informaci o tom, co nás na trase čeká a jak dlouho nám bude trvat.
Dále se dozvíte o dalších zdrojích předpovědi počasí a nástrojích pro plánování, které mohou být buď zdarma nebo za poplatek.
 
Část 2
Druhá část přednášky je už odbornější a je určena spíše pro závodní jachtaře. Naučíte se pracovat s polárními diagramy. Polární diagram je graf/tabulka, který říká, jaký bude mít loď výkon na daný úhel lodi k větru (kam dojedu za hodinu). Dozvíte se, jak se používá, kde si diagramy můžete stáhnout, jaké jsou typy výpočtu a jaký přístup k datům využít v případě, že se pohybujete blízko břehu nebo naopak 30 km a dál. Část přednášky je také věnována nástrojům LuckGrib a SailGrib – ukázka, jak se s aplikací pracuje. Okrajově si můžete zopakovat, jak funguje tlaková výše a níže.
Závěrečná část je věnována weather routingu pro závodní týmy. Jaké ideálně používat nástroje, jaká je přesnost výpočtů a na čem závisí, jak se připravit na závod a co dělat před startem a po startu.
 

 

ŠTÍTKY ČLÁNKU:

MeteoNavigace