Přednáška se zabývá kondičními faktory výkonu v jachtingu. Objasňuje rozdíly mezi jednotlivými motorickými schopnostmi (síla, rychlost, vytrvalost, ...), jejich důležitost pro jachtařský výkon a metody tréninku každé z nich. Vysvětluje kondiční rozdíly mezi hiking, trapezing a windsurfing třídami.
Celý příspěvek >Poslechněte si, jak může posádka ovlivnit výkon plachty na základě studií. Obsahem přednášky je houpaný obrat, S-turns technika a Sail flicking prozkoumané v laboratoři. Jedná se o výběr z disertační práce "Nestabilní aerodynamika jachtařských manévrů a kinetických technik" Rileyho R. Schutta na Cornell University. Tyto techniky jsou uplatnitelné na malých okruhových plachetnicích, kde je významná váha posádky a díky změnám polohy posádky můžeme měnit aerodynamiku na plachtách.
Celý příspěvek >Tomáš Musil je 31násobný mistr republiky v jachtingu, dvojnásobný mistr Evropy, vícemistr světa a šéftrenér jachtařského týmu ČR na OH v Pekingu. Obsahem jeho přednášky jsou ovládácí prvky nastavení plachet, základy trimu kostaky, hlavní plachty a nastavení trysky mezi kosatkou a hlavní plachtou. Přednáška je zaměřena na velké okruhové lodě. Většina principů se dá ale přenést i na malé okruhové lodě.
Celý příspěvek >Přednáška od Vaška Brabce je zaměřená na závodní pravidla a jejich aplikaci v praxi. Václav Brabec, mezinárodní rozhodčí a závodník lodní třídy RS700, vás provede systémem Závodních pravidel jachtingu a na reálných situacích vám předá tipy a triky, jak tyto situace řešit z pohledu pravidel, a to ať už jste v pozici lodě s právem plavby, anebo musíte vyhýbat. Přednáška navazuje na teoretickou přednášku z roku 2022 a je zaměřena převážně na praktické informace a situace, které mohou na vodě nastat.
Celý příspěvek >V přednášce od Libora Hoška o weather routingu se naučíte, jak si naplánovat trasu s ohledem na vlivy počasí. Přednáška je rozdělena do dvou částí. V části určené pro všeobecnou jachtařskou veřejnost přednáška představuje volně dostupné ev. nepříliš drahé nástroje a informační zdroje, které Vám pomohou bezpečně plout z bodu A do bodu B nebo se během dovolené na lodi vyhnout nepříjemným překvapením, pokud jde o počasí. V části pro závodní jachtaře je navíc práce s polárním diagramem, jsou probrány zdroje počasí ve formátu grib i jejich spolehlivost, spočítáte si nejrychlejší trasu pro vybranou loď a vyberete plachty na závod s ohledem na očekávané meteorologické podmínky.
Celý příspěvek >