Vzdělávání

  07.03.2019   Milan Hájek

Taktika a strategie námořních lodí

V prvním videu se dozvíte, co to je strategie a taktika a jaké jsou jejich cíle. Je zde zmíněná jachtařská pyramida a co by měl člověk dělat pro to, aby byl v závodě co nejrychlejší. Dále Milan rozebírá jednotlivé fáze rozjížďky, a to konkrétně předstartovní přípravu a strategii.


V druhé části je podrobně rozebrána jedna z nejdůležitějších fází rozjížďky a tou je start. Kde ideálně startovat, jakou zvolit strategii a jaká jsou pravidla, která musíme dodržovat. Tyto pravidla jsou detailně popsány.


Třetí část se zabývá opět ideálním startem a vhodnou taktikou. Jaké jsou výhody a nevýhody startování z různých pozic (vpravo, vlevo a uprostřed) a jak si hlídat místo. Také jsou zde uvedeny ukázky špatných startů.


Ve čtvrté části se dozvíte o strategii při stoupačce, jaké jsou změny větru a jak na ně reagovat. Musíme brát ohledy na lokální proudy a vlastní zkušenost s lokalitou. V druhé polovině videa Milan hovoří o taktických principech, které je dobré dodržovat.


Pátá část pokračuje taktickými principy, které je dobré dodržovat. Těmi jsou: tack ve skupině, přednost při dalším obratu, taktika loď na loď a kolizní kurzy. Dalším tématem v tomto videu je taktika a pravidla na bojce.


Šesté video se zabývá kormidlováním na zadní vítr a to v situacích slabého, středního i silného větru a jakou při různých silách větru zvolit strategii. V druhé polovině Milan hovoří o strategii na poslední bojce a dojezdu do cíle.
 

ŠTÍTKY ČLÁNKU:

Taktika a strategie