Trenéři

  26.02.2025   Johanka Nápravníková Kořanová

Kondiční příprava závodníků II.

Přednáška navazuje na předchozí přednášku „Kondiční příprava závodníků“. Zaměřuje sepředevším na koncept LTAD (long-term athlete development neboli dlouhodobý rozvojsportovce) a jeho aplikaci na jachting.

Jsou probrány jednotlivé příklady pro stavbu tréninkových jednotek v závislosti na období.

Dozvíte se, co konkrétně LTAD je, proč to dává smysl, jaké jsou klíčové faktory LTAD asportovního vývoje, jaké jsou etapy LTAD a jejich aplikace na kondiční přípravu.

 

1. Část

První část přednášky o LTAD poskytuje přehled o konceptu a jeho významu. Tento systém sezaměřuje na podporu a řízení rozvoje sportovců v různých fázích jejich života, od raného věku ažpo dospělost, a to tak, aby byl zachován optimální pokrok v každé fázi vývoje.

LTAD zahrnuje několik etap, kterými jsou Active Start, FUNdamentals, Learn to Train, Train toTrain, Train to Compete, Train to Win, Active for Life.

Dozvíte se, proč LTAD dává smysl, kdy systém vznikl a jaké jsou jeho klíčové faktory. Vzhledemk tomu, že faktorů je opravdu hodně, zaměříte se na nejdůležitější z nich, kterými jsou:

  • Fyzická gramotnost, která je popsána jako základní lidské pohyby, pohybové dovednosti,které rozvíjíme jí ve 4 prostředích – na zemi, ve vodě, ve vzduchu, na ledu a na sněhu
  • Specializace – existuje raná a pozdní specializace
  • Věk, trénovatelnost a periodizace, které určují, kdy a jak trénovat a jaký efekt to pro tělomá

2. Část

Druhá část přednášky je zaměřena na popis jednotlivých etap:

  1. Active Start: Zaměřuje se na podporu všeobecné pohybové aktivity, učení základníchpohybových dovedností a podporu zdravého životního stylu.
  2. FUNdamentals: Rozvíjí základní pohybové dovednosti jako je běhání, skákání neboházení, s důrazem na zábavu a radost z pohybu.
  3. Learn to Train: Fáze, kdy se začínají rozvíjet technické dovednosti a sportovní disciplíny.
  4. Train to Train: Zde dochází k většímu zaměření na rozvoj sportovní výkonnosti s většímdůrazem na systematický trénink.
  5. Train to Compete: Tento stupeň se soustředí na přípravu sportovců na soutěže azvyšování jejich výkonu v konkrétních sportovních disciplínách.
  6. Train to Win: Fáze, kdy se sportovci připravují na vrcholové soutěže a dosahovánímaximálních výkonů.
  7. Active for Life: Fáze, kdy je cílem udržet dlouhodobý a zdravý vztah ke sportu a pohybovéaktivitě i v dospělosti.

Dozvíte se, co je dobré se v jednotlivých etapách naučit, jaké jsou cíle, jaké se pro to hodíaktivity, jak by měl probíhat trénink a co konkrétně se rozvíjí v jednotlivých etapách. Také siukážete příklady konkrétních tréninků.

ŠTÍTKY ČLÁNKU:

ZdravíPříprava závodníka