Vzdělávání

Technika jízdy

  Tomáš Musil

TRIM PLACHET- PODROBNĚ

Tomáš Musil je 31násobný mistr republiky v jachtingu, dvojnásobný mistr Evropy, vícemistr světa a šéftrenér jachtařského týmu ČR na OH v Pekingu. Obsahem jeho přednášky jsou ovládácí prvky nastavení plachet, základy trimu kostaky, hlavní plachty a nastavení trysky mezi kosatkou a hlavní plachtou. Přednáška je zaměřena na velké okruhové lodě. Většina principů se dá ale přenést i na malé okruhové lodě.

Celý příspěvek >

  Petr Kořan

Fireball - technika jízdy

Mezinárodní lodní třída Fireball je moderní 5 m dlouhá, ryze sportovní loď s úctyhodnou plochou plachet 24 m2, mající svoji kolébku v zemi jachtingu zaslíbené - Anglii. Odtud se rozšířila do celého světa a vrcholné závody, t.j. především Mistrovství světa, se stěhují z kontinentu na kontinent. Fireball má dvě základní plachty – kosatku a hlavní plachtu a jednu plachtu přídavnou – spinakr, která se vytahuje na zadní a boční směr větru.

Celý příspěvek >

  Pavel Kamenský

Bic techno, windsurfing - technika jízdy

Windsurfing je v podstatě spojovací článek surfingu a jachtingu. Na rozdíl od plachetnice je ale stěžeň plachty připevněn k plováku pomocí ohebného kloubu, což umožňuje jezdci téměř libovolnou manipulaci s oplachtěním, a tím i řízení směru plavby ve výtlačné jízdě. Při vyšších rychlostech se plovák dostává do skluzu a je jej možné řídit pouhým nakláněním podobně jako na skateboardu. Přestože historie windsurfingu nesahá příliš daleko do minulosti, již se stal olympijským sportem a rozvinul se do obrovského množství podob.

Celý příspěvek >

  Milan Hájek

RS Feva - technika jízdy

Lodní třída RS Feva, byla uznaná světovou jachtařskou asociací v roce 2005 jako oficiální mezinárodní ISAF třída. Do současné chvíle bylo vyrobeno přes 6500 těchto plachetnic. Každoročně je pořádáno Mistrovství světa, Mistrovství Evropy a evropský pohár Eurocup.

Celý příspěvek >

  Petr Fiala

Melges 24 - technika jízdy

Melges 24 byl oficiálně představen v roce 1993. Po čtyřech letech se konalo první mistrovství světa těchto lodí v Anglii a na start se postavilo krásných 98 posádek. Je to je jedinečná one-design loď a její obliba ve světě i u nás stále roste. Celkem bychom se mohli dopočítat kolem osmi set lodí po celém světě. Má dvě základní plachty, genaker a ovládání není ve své podstatě vůbec složité.

Celý příspěvek >

Stránka 1 z 2